Naked Island pakub võimalusi materjalidega töötajatele – kõiki masinaid ei pea ju endale ostma

19.12.2022

Paljassaares töötab kunstike enda poolt ja oma vajaduste põhiselt loodud kunstitootmiskompleks Naked Island. Uurisime, mida kompleksis teha saab ja keda sinna oodatakse Naked Islandi juhilt Rael Artel’ilt.

• Räägi palun Naked Islandist, kellele see on suunatud ja mida seal teha saab?

Naked Islandit on raske ühe sõnaga defineerida, see on avatud oskuskeskus, loomeruum, töökojamaja, omamoodi kombinatsioon nendest, mille asjalik miljöö toetab loovat tööd materjalide ja masinatega. Oleme eelkõige suunatud Eestis tegutsevatele loomeettevõtetele, kes vajavad puidu ja metalli töötlemise võimekust, et teostada oma projekte, valmistada prototüüpe, toota väiketiraaže, unikaalobjekte, kunstiteoseid. Meie majas on nii ühele ettevõttele kasutamiseks mõeldud stuudioid kui ka avatud metallitöökoda, puidutöökoda, projektiruum seminarideks-üritusteks, aga ka tööalad suuremate tööde teostamiseks materjalis. Meil tegutseb arenev õpikeskus ja täiesti uue asjana käivitame praegu taftingu (ing k tufting) töötubasid – jah, see on see lõngapüstoliga vaibatulistamine, mis on väga vinge tegevus!

• Kuidas seni läinud on, kas sihtrühm on teid üles leidnud?

Ajad on keerulised, kuid vaatamata covidile, sõjale ja majanduskriisileon  meid tõesti vaikselt leidma hakatud. Ilmselt on täna leidnud need, kel hädasti vaja midagi valmis teha. Algselt plaanisime olla rohkem
kunstnikele suunatud, kuid see sektor on Eesti kontekstis väga kitsas ja ülimalt hinnatundlik. Nüüd oleme oma tegevuse rohkem läbi mõelnud ja meie eesmärgiks on pakkuda võimalikult palju praktilist toetust disaineritele, käsitöölistele, kunstnikele, üldse materjalides töötajatele. Täna tundub, et peame püüdma viia sihtrühmani rohkem seda mõtet, et väikesi tiraaže, unikaalobjekte, prototüüpe saab toota renditöökojas. Aegajalt tootmistingimusi vajades ei pea tinigmata endale ise kõiki võimalusi looma, võib ka töö hästi läbi mõelda ja teostada selle rendipinnal ja rendimasinatega.

• Kui oskusi jääb puudu, saab abi õpitubadest, millised neist lähiajal toimumas on?

Meie õpikeskus alustab tegelikult juba kolmandat hooaega! Koolitustelton  tänase seisuga läbi käinud juba üle 600 inimese. Regulaarselt korraldame kiirkursusi keevitamise, sepatöö, puidutöö, metallivalu baasteadmiste omandamiseks. Need on sellised hästi praktilised ja kiiresti õigete töövõtete õppimisele suunatud koolitused. Plaanis oma õpitubade sortimenti suurendada, huvi on tuntud epovaigutamise, puidutöömasinate kasutamise vastu. Ja tegelikult juba ütlesin välja ühe väga hea uudise seoses õpikeskusega – alustame nimelt taftingu töötubadega. See on väga pop, torkenõela tehnikas vaipade loomine, töö käib kiirelt ja võimalik on töötada väga erinevate kavanditega. Nii et tafting on nüüd Eestis koolitusena kohal, olete väga oodatud proovima!

Muidugi korraldame ka tellimuskoolitusi. Julgelt võivad meiega kontakti võtta ettevõtted, kes soovivad näiteks oma meeskonnaürituse raames oma töötajatele uusi oskusi õpetada. Hiljuti käis terve kontoriga keevitamist õppimas üks jalgratta start-up – kindlasti aitab see lõpuks ettevõtet, kui töötajad on kursis sellega, kuidas nende toodet reaalselt materjalis valmistatakse.

• Milliseid võimalusi Naked Island veel pakub?

Meil on nii väiksemaid kui avaramaid tööalasid, mis sobivad objektide ehitamiseks, koostamiseks. Meil on vinge plasmalõikur metalliga vabakäeliselt töötamiseks. Meil on mitmed väga soodsad töölauad alustavale ettevõtjale, kel pole võimalust palju tööruumile kulutada. Meil on suur formaatsaag plaatmaterjali lõikamiseks. Ja uue aasta alguses on meil vabanemas mitu privaatset tööruumi, kus on ideaalne väikese loomeettevõtte tootmist korraldada. Ruumides on korralikult elektrivõimsust nii masinatele kui näiteks keraamikaahjudele, mitmed vabad ruumid on tänavatasandil ja hästi ligipääsetavad transpordiga, majas on teretulnud tolmutamine ja müristamine. Rohkem infot täna vabade ruumide kohta on siin: https://nakedisland.eu/teenused/ruumide-rent/.

Praegu küpsetame veel paari mõtet, millega oskusi ja võimekusi juurde luua, kuulete neist kindlasti, kui meid näiteks Facebookis jälgima hakkate!

Allikas: Looveesti.ee

Kontakt

    Liitu meie uudiskirjaga